View of the Reno Sparks night skyline from Rancho San Rafael Regional Park
View of the Reno Sparks night skyline from Rancho San Rafael Regional Park

Sign up for the County's email subscription service

County Home => Voters, Registrar of => 2014 Election Information => 14 General Election Candidates

FEDERAL OFFICES    
U.S. House of Representatives, District 2   Two year term, vote for 1
Amodei, Mark E         REP
Hansen, Janine IAP
Spees, Kristen DEM
STATE PARTISAN OFFICES    
Governor Four year term, vote for 1
Goodman, Robert "Bob" DEM
Sandoval, Brian REP
VanDerBeek, David Lory IAP
NONE OF THESE CANDIDATES
     
Lieutenant Governor Four year term, vote for 1
Flores, Lucy DEM
Hutchison, Mark REP
Little, Mike IAP
NONE OF THESE CANDIDATES
Secretary of State Four year term, vote for 1
Cegavske, Barbara K REP
Marshall, Kate DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
State Treasurer Four year term, vote for 1
Cave, Kress K IAP
Schwartz, Dan REP
Wallin, Kim DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
State Controller Four year term, vote for 1
Jones, Tom IAP
Knecht, Ron REP
Martin, Andrew DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
Attorney General   Four year term, vote for 1
Hansen, Jonathan J IAP
Laxalt, Adam Paul REP
Miller, Ross DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
State Senate District 13 Four year term, vote for 1
Koziol, Thomas REP
Smith, Debbie DEM
State Senate District 14

  Four year term, vote for 1
Gustavson, Don REP
Hunt, Joe DEM
State Senate District 16   Four year term, vote for 1
Everhart, John H IAP
Kelley, Michael DEM
Kieckhefer, Ben REP
State Assembly District 24   Two year term, vote for 1
Bobzien, David DEM
State Assembly District 25   Two year term, vote for 1
Hickey, Pat REP
Putnam, Niklas IND
State Assembly District 26   Two year term, vote for 1
Kirner, Randy REP
Krasner, Lisa REP
State Assembly District 27   Two year term, vote for 1
Benitez-Thompson, Teresa DEM
Crouch, Rex REP
State Assembly District 30   Two year term, vote for 1
Scott, Lauren A REP
Sprinkle, Michael DEM
State Assembly District 31   Two year term, vote for 1
Daly, Richard "Skip" DEM
Dickman, Jill REP
State Assembly District 32   Two year term, vote for 1
Gabriel, Louis "Wedge" LIB
Hansen, Ira REP
Sampaga, John Sharp DEM
State Assembly District 40   Two year term, vote for 1
Cook, Dave DEM
O'Neill, Philip "PK" REP
Wagner, John IAP
DISTRICT PARTISAN OFFICES    
County Commission District 2   Four year term, vote for 1
Lucey, Bob REP
Thomas, Terri DEM
     
County Commission District 3   Four year term, vote for 1
Gurney, David E DEM
Jung, Kitty DEM
     
County Commission District 5   Four year term, vote for 1
Gavin, John R DEM
Herman, Jeanne REP
County Assessor   Four year term, vote for 1
Clark, Michael E REP
Wilson, Joshua G REP
County Clerk   Four year term, vote for 1
Clark, Bobee DEM
Parent, Nancy REP
District Attorney   Four year term, vote for 1
Hicks, Chris REP
Public Administrator   Four year term, vote for 1
Cavallo, Don REP
McKenna, Chase D DEM
County Recorder   Four year term, vote for 1
Burtness, Lawrence REP
Cochran, Don IAP
Townsend, Robert DEM
County Treasurer   Four year term, vote for 1
Davis, Tammi REP
Constable, Incline Village   Four year term, vote for 1
Keller, Hans DEM
STATE NONPARTISAN OFFICES    
Justice of the Supreme Court - Seat B   Six year term, vote for 1
Pickering, Kristina  
NONE OF THESE CANDIDATES  
   
Justice of the Supreme Court - Seat D   Six year term, vote for 1
Gibbons, Mark
NONE OF THESE CANDIDATES
District Court Judge-Department 5, Family Court   Six year term, vote for 1
Lu, Cynthia
Young, Cliff J
District Court Judge-Department 6   Six year term, vote for 1
Rands, Doug
Simons, Lynne
District Court Judge-Department 8   Six year term, vote for 1
Stiglich, Lidia S
Tierney, Keith J
District Court Judge-Department 11, Family Court   Six year term, vote for 1
Cafferata-Jenkins, Caren
Weller, Chuck
District Court Judge-Department 14, Family Court   Six year term, vote for 1
Humke, David
Springgate, John P
DISTRICT NONPARTISAN OFFICES    
School Board Trustee-District C   Four year term, vote for 1
Clark, Barbara
Smith, Nick
School Board Trustee-District F   Four year term, vote for 1
Frenkel, Veronica
Shaw, Jim
Incline Village General Improvement District   Four year term, vote for 2
Callicrate, Timothy G
Leijon, Sheila
Olmer, Robert J
Wong, Kendra
North Lake Tahoe Fire Protection District   Four year term, vote for 2
Herron, Susan A
Perry, Dennis
Warner, Jeff
Sun Valley General Improvement District   Four year term, vote for 3
Ainsworth, Sandra L
Elliott, Garth
Maltman, Vicky
McCarthy, Dawn
Rider, Michael
Severt, Susan
COUNTY NONPARTISAN OFFICES    
Sheriff   Four year term, vote for 1
Allen, Chuck
Kuzanek, Tim
CITY OFFICES    
City of Reno Mayor   Four year term, vote for 1
Pezonella, Raymond "Pez"
Schieve, Hillary
City of Reno Council, Ward 2   Four year term, vote for 1
Cafferata, Elisa
Duerr, Naomi
City of Reno Council, Ward 4   Four year term, vote for 1
McKenzie, Paul
Weber, Bonnie
Reno City Attorney   Four year term, vote for 1
Hall, Karl S
Kandt, Brett
Reno Municipal Court Judge, Dept 1    Six year term, vote for 1
Drakulich, Gene S
City of Sparks Mayor   Four year term, vote for 1
Martini, Geno R
Newhall, Gene
Sparks City Council - Ward 2   Four year term, vote for 1
Goodrich, Edward "Ed"
Lawson, Ed
Sparks City Council - Ward 4   Four year term, vote for 1
Bybee, Charlene
Dahir, Kristopher Allen
Sparks Municipal Court Judge, Dept 1   Six year term, vote for 1
McCarthy, Barbara S
TOWNSHIP NONPARTISAN OFFICES    
Justice of the Peace, Sparks, Dept 1   Four year term, vote for 1
Adams, Chet
Wilson, Chris